Musikfestival for mennesker med handicap
Oplev lokale bands på scenen samt populære navne som L.I.G.A., Kandis og Sussi & Drengene – der er garanti for masser af hits og danseglæde.
Masser af nye tiltag på årets handicap-musikfestival!
I år byder festivalen på en masse spændende nye tiltag med boder, sjove aktiviteter og en ny stillezone. ( evt info om kunstudstilling og musikprogram)
Oplev de spændende boder:
Klub 85: Kom og få det helt rette festivallook! I boden kan du få farvet hår, lavet flot ansigtsmaling eller blive pyntet med ansigtsglimmer.
Aktivitetscenter Randers: Prøv lykken med dåsekast eller snur det sjove lykkehjul, hvor der er mulighed for at vinde små, gode præmier.
Randers Bibliotek: Hør mere om deres Solsikkefestival og vær med til det kreative værksted, hvor du kan lave din helt egen solsikkeblomst.
Parasport Randers: Hør mere om, at Special Olympics bliver afholdt i Randers i 2028. Du kan også prøve kræfter med forskellige små idrætsaktiviteter.
CBR Randers: Kig forbi boden og se de flotte, håndlavede ting i jern og træ, som du også har mulighed for at købe med hjem.
Tag en pause i stillezonen
Hvis du får brug for at trække dig lidt tilbage eller trænger til en rolig pause, har vi i år indrettet en stillezone. Du finder stillezonen i galsindgangen
Flot kunstudstilling
Gå på opdagelse i vores kunstudstilling, hvor Bifrost og GAIA kunstnerne udstiller malerier og skulpturer.
Fri entré
Forudbestilling af mad:
Der kan forudbestilles følgende:
- Frikadelle med kartoffelsalat 74 kr.
- Bolle med smør og ost 25 kr.
- Sandwich med kylling og bacon 52 kr.
- Sandwich med skinke og ost 52 kr.
- PizzaBolle med tomat, ost og pepperoni 38 kr.
- Dagens Kage 25 kr.
På dagen vil der også kunne købes følgende:
- Frankfurter med brioche pølsebrød 52 kr.
- Burger med oksekød og sesam bolle 74 kr.